| Manufacturer Part Number : | RC0201FR-07470RL |
|---|---|
| RoHs Status : | Lead free / RoHS Compliant |
| Manufacturer/Brand : | Yageo |
| Stock Condition : | In stock |
| Description : | RES SMD 470 OHM 1% 1/20W 0201 |
| Ship From : | Hong Kong |
| Datasheets : | RC0201FR-07470RL(1).pdfRC0201FR-07470RL(2).pdf |
| Shipment Way : | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
| Part No. | RC0201FR-07470RL |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Description | RES SMD 470 OHM 1% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Quantity Available | In stock |
| Datasheets | RC0201FR-07470RL(1).pdfRC0201FR-07470RL(2).pdf |
| Tolerance | ±1% |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Supplier Device Package | 0201 |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Series | RC |
| Resistance | 470 Ohms |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Other Names | 232280674701L 9C02017A4700FEPF3 YAG2689TR |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max) | 0.010" (0.26mm) |
| Features | Moisture Resistant |
| Failure Rate | - |
| Detailed Description | 470 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film |
| Composition | Thick Film |






