| Manufacturer Part Number : | TMM-117-01-L-D-SM-004-P-TR |
|---|---|
| RoHs Status : | ROHS3 Compliant |
| Manufacturer/Brand : | Samtec Inc. |
| Stock Condition : | In stock |
| Description : | 2MM TERMINAL STRIP |
| Ship From : | Hong Kong |
| Datasheets : | TMM-117-01-L-D-SM-004-P-TR(1).pdfTMM-117-01-L-D-SM-004-P-TR(2).pdfTMM-117-01-L-D-SM-004-P-TR(3).pdfTMM-117-01-L-D-SM-004-P-TR(4).pdf |
| Shipment Way : | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
| Part No. | TMM-117-01-L-D-SM-004-P-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Description | 2MM TERMINAL STRIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity Available | In stock |
| Datasheets | TMM-117-01-L-D-SM-004-P-TR(1).pdfTMM-117-01-L-D-SM-004-P-TR(2).pdfTMM-117-01-L-D-SM-004-P-TR(3).pdfTMM-117-01-L-D-SM-004-P-TR(4).pdf |
| Voltage Rating | - |
| Termination | Solder |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Unshrouded |
| Series | TMM |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Overall Contact Length | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions Loaded | 33 |
| Number of Positions | 34 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) |
| Insulation Color | Black |
| Ingress Protection | - |
| Features | Pick and Place |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Current Rating (Amps) | 3.2A per Contact |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Length - Post | - |
| Contact Length - Mating | 0.126" (3.20mm) |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Connector Type | Header |
| Base Product Number | TMM-117 |
| Applications | - |







TMM-117-01-L-D-SM-0032MM TERMINAL STRIP
TMM-117-01-L-D-SM-027-P2MM TERMINAL STRIP
TMM-117-01-L-D-SM-0182MM TERMINAL STRIP
TMM-117-01-L-D-SM-0102MM TERMINAL STRIP
TMM-117-01-L-D-SM-018-M2MM TERMINAL STRIP
TMM-117-01-L-D-SM-0012MM TERMINAL STRIP
TMM-117-01-L-D-RA-0172MM TERMINAL STRIP