| Manufacturer Part Number : | MTSW-202-09-T-S-430 |
|---|---|
| RoHs Status : | ROHS3 Compliant |
| Manufacturer/Brand : | Samtec Inc. |
| Stock Condition : | In stock |
| Description : | CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM |
| Ship From : | Hong Kong |
| Datasheets : | MTSW-202-09-T-S-430(1).pdfMTSW-202-09-T-S-430(2).pdf |
| Shipment Way : | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
| Part No. | MTSW-202-09-T-S-430 |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Description | CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity Available | In stock |
| Datasheets | MTSW-202-09-T-S-430(1).pdfMTSW-202-09-T-S-430(2).pdf |
| Voltage Rating | - |
| Termination | Solder |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Unshrouded |
| Series | Flex Stack, MTSW |
| Row Spacing - Mating | - |
| Pitch - Mating | 0.200" (5.08mm) |
| Package | Bulk |
| Overall Contact Length | 0.730" (18.54mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Positions | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - |
| Insulation Material | Polyester, Glass Filled |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Insulation Color | Black |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Length - Post | 0.200" (5.08mm) |
| Contact Length - Mating | 0.430" (10.92mm) |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Connector Type | Header, Cuttable |
| Base Product Number | MTSW-202 |
| Applications | - |







MTSW-202-09-T-S-395-RACONN HEADER R/A 2POS 5.08MM
MTSW-202-09-T-S-400-RACONN HEADER R/A 2POS 5.08MM
MTSW-202-09-T-S-430-RACONN HEADER R/A 2POS 5.08MM
MTSW-202-09-T-T-540CONN HEADER VERT 6POS 5.08MM
MTSW-202-09-T-S-395CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
MTSW-202-09-T-S-477CONN HDR .100" 2POS
MTSW-202-09-T-S-380-RACONN HEADER R/A 2POS 5.08MM
MTSW-202-09-T-S-379-RACONN HEADER R/A 2POS 5.08MM
MTSW-202-09-T-S-540CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
MTSW-202-09-T-S-500CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM