| Manufacturer Part Number : | HMTSW-103-22-T-S-465 |
|---|---|
| RoHs Status : | ROHS3 Compliant |
| Manufacturer/Brand : | Samtec Inc. |
| Stock Condition : | In stock |
| Description : | CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM |
| Ship From : | Hong Kong |
| Datasheets : | HMTSW-103-22-T-S-465(1).pdfHMTSW-103-22-T-S-465(2).pdf |
| Shipment Way : | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
| Part No. | HMTSW-103-22-T-S-465 |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Description | CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity Available | In stock |
| Datasheets | HMTSW-103-22-T-S-465(1).pdfHMTSW-103-22-T-S-465(2).pdf |
| Voltage Rating | - |
| Termination | Solder |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Unshrouded |
| Series | Flex Stack, HMTSW |
| Row Spacing - Mating | - |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Package | Bulk |
| Overall Contact Length | 0.630" (16.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Positions | 3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Insulation Color | Natural |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Length - Post | 0.065" (1.65mm) |
| Contact Length - Mating | 0.465" (11.81mm) |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Connector Type | Header |
| Base Product Number | HMTSW-103 |
| Applications | - |







HMTSW-103-22-T-S-395CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
HMTSW-103-22-TM-D-240-RACONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
HMTSW-103-22-TM-S-440CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
HMTSW-103-22-T-S-315-RACONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
HMTSW-103-22-T-S-405-LLCONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
HMTSW-103-22-TM-D-135-RACONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
HMTSW-103-22-T-S-410CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
HMTSW-103-22-T-S-440CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
HMTSW-103-22-TM-D-265CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
HMTSW-103-22-TM-S-240-RACONN HEADER R/A 3POS 2.54MM