| Manufacturer Part Number : | FTSH-112-02-F-DV-EL-A |
|---|---|
| RoHs Status : | ROHS3 Compliant |
| Manufacturer/Brand : | Samtec Inc. |
| Stock Condition : | In stock |
| Description : | CONN HEADER SMD 24POS 1.27MM |
| Ship From : | Hong Kong |
| Datasheets : | FTSH-112-02-F-DV-EL-A(1).pdfFTSH-112-02-F-DV-EL-A(2).pdfFTSH-112-02-F-DV-EL-A(3).pdf |
| Shipment Way : | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
| Part No. | FTSH-112-02-F-DV-EL-A |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Description | CONN HEADER SMD 24POS 1.27MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity Available | In stock |
| Datasheets | FTSH-112-02-F-DV-EL-A(1).pdfFTSH-112-02-F-DV-EL-A(2).pdfFTSH-112-02-F-DV-EL-A(3).pdf |
| Voltage Rating | - |
| Termination | Solder |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Shrouded |
| Series | FTSH |
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Package | Tube |
| Overall Contact Length | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Positions | 24 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Insulation Height | 0.099" (2.51mm) |
| Insulation Color | Black |
| Ingress Protection | - |
| Features | Board Guide, Board Lock, End Shrouds |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Current Rating (Amps) | 3.4A per Contact |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Length - Post | - |
| Contact Length - Mating | 0.075" (1.90mm) |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Connector Type | Header, Cuttable |
| Base Product Number | FTSH-112 |
| Applications | - |







FTSH-112-02-F-DV-EC-A-PCONN HEADER SMD 24POS 1.27MM
FTSH-112-02-F-DV-EC-ACONN HEADER SMD 24POS 1.27MM
FTSH-112-02-F-DV-EP-ACONN HEADER SMD 24POS 1.27MM
FTSH-112-02-F-DV-EPCONN HEADER SMD 24POS 1.27MM
FTSH-112-02-F-DV-ECCONN HEADER SMD 24POS 1.27MM
FTSH-112-02-F-DV-EL-PCONN HEADER SMD 24POS 1.27MM
FTSH-112-02-F-DV-EP-A-P-TRCONN HEADER SMD 24POS 1.27MM
FTSH-112-02-F-DV-ELCONN HEADER SMD 24POS 1.27MM
FTSH-112-02-F-DV-EL-A-PCONN HEADER SMD 24POS 1.27MM