| Manufacturer Part Number : | 2010213104 |
|---|---|
| RoHs Status : | ROHS3 Compliant |
| Manufacturer/Brand : | Molex |
| Stock Condition : | In stock |
| Description : | CONN HEADER R/A 4POS 1.27MM |
| Ship From : | Hong Kong |
| Datasheets : | 2010213104(1).pdf2010213104(2).pdf2010213104(3).pdf2010213104(4).pdf2010213104(5).pdf2010213104(6).pdf |
| Shipment Way : | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
| Part No. | 2010213104 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - Molex |
| Description | CONN HEADER R/A 4POS 1.27MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity Available | In stock |
| Datasheets | 2010213104(1).pdf2010213104(2).pdf2010213104(3).pdf2010213104(4).pdf2010213104(5).pdf2010213104(6).pdf |
| Voltage Rating | 125V |
| Termination | Solder |
| Style | Board to Board |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Series | Slim-Grid 201021 |
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Package | Tube |
| Overall Contact Length | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Positions | 4 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Insulation Height | 0.213" (5.40mm) |
| Insulation Color | Black |
| Ingress Protection | - |
| Features | Pick and Place |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Current Rating (Amps) | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Length - Post | 0.063" (1.60mm) |
| Contact Length - Mating | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Connector Type | Header |
| Base Product Number | 201021 |
| Applications | Automotive, General Purpose, Telecommunications |







2010213074CONN HEADER R/A 24POS 1.27MM
2010213066CONN HEADER R/A 16POS 1.27MM
2010213106CONN HEADER R/A 6POS 1.27MM
2010213108CONN HEADER R/A 8POS 1.27MM
2010213070CONN HEADER R/A 20POS 1.27MM
2010213068CONN HEADER R/A 18POS 1.27MM
2010213110CONN HEADER R/A 10POS 1.27MM
2010213114CONN HEADER R/A 14POS 1.27MM
2010213072CONN HEADER R/A 22POS 1.27MM
2010213112CONN HEADER R/A 12POS 1.27MM